Święta Wielkanocne 2021 – kiedy wypadają?

Spis treści artykułu:

Święta Wielkanocne to najważniejsza dla chrześcijanina święta w roku. W 2021 roku wypadną one na początku kwietnia. Na razie za oknami mróz i śnieg, jednak Polacy liczą, że na Wielkanoc wiosna da o o sobie znać i cieplejsze temperatury pozwolą na swobodne spędzenie jej poza domem.

Święta wielkanocne poprzedza Wielki Post, który ma być tzw. czasem pokuty, która ma przygotować nas duchowo na najważniejsze w kalendarzu liturgicznym święta.

Wielki post. Kiedy się zaczyna? Ile potrwa?

Tradycyjnie już Wielki Post rozpocznie się od Środy Popielcowej. To nieobowiązkowe święto, którego data wypada zależnie od kilku czynników. Jeśli chodzi o rok 2021, Środa Popielcowa wypada na 17 lutego. W tym dniu rozpoczynamy Wielki Post.

Kodeks prawa kanonicznego nie określa ściśle kiedy kończy się post. Teoretycznie, Wielki Post trwa do Wielkiego Czwartku, jednak Wielki Piątek i Wielka Sobota to zaś czas tak zwanego postu paschalnego.

W 2021 r. Wielki Czwartek wypada 1 kwietnia czyli w tak zwany Prima Aprilis.

Wielkanoc 2021. Kiedy są święta wielkanocne?

W kościołach zachodnich Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tzw. paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie).

W 2021 roku Wielkanoc wypada 4 kwietnia. Wielkanoc to święta najważniejsze z punktu widzenia chrześcijan. Upamiętniają Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. 

Prognoza pogody na Wielkanoc 2021

W tym momencie określenie prognozy pogody na początek kwietnia 2021 roku nie jest łatwe. Na ten moment to zbyt długi czas, by snuć możliwe scenariusze. Według bardzo wstępnych prognoz, początek kwietnia, kiedy przeżywać będziemy wielki tydzień nie będzie nas rozpieszczał. Temperatura będzie oscylować wokół 5-9 stopni. Miejmy jednak nadzieję, że te wstępne prognozy nie okażą się prawdziwe i będziemy mogli cieszyć się początkiem wiosny.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Udostępnij

Więcej artykułów