Nowa teoria w sprawie wody na Marsie.

Nowa teoria dotycząca wody na Marsie

Nowe badania przynoszą nowe teorie dotyczące wody na Czerwonej Planecie. Uważa się, że Mars posiada ogromne zasoby wody pod powierzchnią. Problem jednak będzie z dostaniem się do niej.

Zebrane przez marsjańskie łaziki i sondy dane zostały przetworzone przez naukowców. Z zebranych danych utworzono model szacujący ilość wody na planecie, która kiedyś mogła się tam znajdować. Spostrzeżenia zostały udostępnione w czasopiśmie naukowym “Science”.

Według wcześniejszych ustaleń uważano, że na całej powierzchni Marsa znajdował się ocean, który miałby głębokość od 100 do nawet 1500 metrów głębokości. Tak ogromna ilość wody miałaby zniknąć za sprawą utraty ochronnego pola magnetycznego, promieniowań kosmicznych i wiatru.

Reklama

Najnowsze badania informują, że zanik wody nie musi koniecznie być prawdą. W praktyce mogło się okazać, że woda znajduje się w głębi Czerwonej Planety. Byłaby ukryta też w skałach o krystalicznej strukturze.

Wszystko to przez reakcje chemiczne zachodzące na Marsie. Właśnie przez nie od 30 do aż 99 procent wody, jaka znajdowała się na tamtej planecie, miałaby trafiać pod powierzchnię. Reszta wody zostałaby najzwyczajniej w świecie utracona, co wyjaśnia stosunek wodoru do deuteru (stabilnego izotopu wodoru), który jest zauważalny na Marsie.

Źródło: tech WP

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marsjanin
Marsjanin
1 miesiąc temu

Jedziem tam! 😀

Udostępnij

Więcej artykułów