Jak stworzyć stronę internetową? Możliwości jest wiele, ale…

Spis treści artykułu:

Rynek IT w Polsce rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób decyduje się na działania w Internecie. Małe, dopiero co otwierające się firmy potrzebują jakiejś wizytówki w Internecie. O ile założenie profilu na facebooku nie jest jakoś bardzo skomplikowane, o tyle stworzenie własnej strony www jest już bardziej skomplikowane. Jak stworzyć swoją stronę internetową? Czy korzystać z gotowych rozwiązań? Kto może nam w takim przypadku pomóc?

Jak założyć stronę www?

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji, zacznijmy od tego, że musimy posiadać własną domenę i hosting lub serwer. Oczywiście, są serwisy, które podpowiadają nam darmowe wynajęcie adresu i miejsca na serwerze. Jest to jednak ryzykowne z kilku powodów. Po pierwsze, strona taka będzie trudna z punktu widzenia pozycjonowania, po drugie, tego typu strona www nigdy nie będzie naszą własnością, co generuje możliwość usunięcia jej z dnia na dzień. Dla przykładu firma lub strona, na której utrzymujemy stronę www upada. Może się okazać, że ich domena przestanie istnieć z dnia na dzień, a wszelkie dane, które znajdują się na serwerach przepadają. My zostajemy z niczym. Musimy zaczynać wszystko od nowa. Dlatego też warto skorzystać z zaufanych hostingodawców. Aktualny ranking najlepszych hostingów znajdziecie na przykład na stronie pracawsieci.net. Pamiętajmy aby dobrać rozwiązanie, które będzie optymalne dla naszych potrzeb. Hosting dla małej lokalnej firmy z pewnością będzie tańszy niż dla dużego sklepu online z tysiącem produktów. Oprócz tego zwróćmy uwagę na szybkość hostingu, a także rodzaj zabezpieczeń, które proponują (np. backup’y itd.). Jeśli mamy już wykupiony hosting i domenę, możemy przejść do kolejnego kroku.

Samodzielne stworzenie strony www

Samodzielne utworzenie strony www w większości przypadków przerośnie użytkowników. Aby postawić stronę, trzeba posiadać choć najmniejszą wiedzę na temat kreowania www. Oczywiście, rynek przedstawia wiele gotowych rozwiązań. Dla przykładu twórcy strony Wix.com przekonują, że bez większej wiedzy technicznej postawisz stronę internetową w oparciu o ich gotowe szablony. Innymi popularnymi narzędziami, które teoretycznie pozwalają na stworzenie strony internetowej przez niezaawansowanych użytkowników są tzw. Page Buildery dla popularnej platformy WordPress. Wśród nich brylują przede wszystkim Divi i Elementor. Celowo w poprzednim zdaniu użyłem słowa teoretycznie, bo jednak musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy nietechniczny użytkownik stworzy stroną atrakcyjną wizualnie i przyjazną dla użytkownika?
  • Czy przeciętny przedsiębiorca jest w stanie przygotować stronę, która będzie się dobrze pozycjonować w Google?
  • Czy przeciętny użytkownik poradzi sobie w przypadku wystąpienia poważniejszych problemów technicznych?

I tutaj jest pies pogrzebany. Życie zna wiele przypadków, w których odważni tego świata podejmują się stworzenie samodzielnie strony internetowej www, po czym nie są w stanie dokończyć dzieła i zwracają się koniec końców do specjalistów IT. A firmy nie lubią takich przypadków. Najlepiej, kiedy wiedzą co i jak jest skonstruowane od początku do końca. W takim przypadku w przypadku wystąpienia problemów, można w pełni obarczyć ich odpowiedzialnością. Dodatkowo, jak pokazują badania ankietowe, takie przypadku w większości kończą się tworzeniem www od nowa, bo ta już rozpoczęta nie spełniała żadnych standardów, także tych od Google.

Ponadto należy zastanowić się po co nam strona www? Ano po to, by konwertowała, czyli sprzedawała towary, usługi, skłaniała do kontaktu i reakcji odwiedzających. Jak pokazują badania, UX (User Experience) to obecnie jeden z najważniejszych elementów przy budowie strony. Mówiąc prościej, należy być na bieżąco z trendami i nowinkami technicznymi i posiadać odpowiednie kompetencje by stworzyć stronę, która będzie skłaniać do działania każdego odwiedzającego. W 99% świeży przedsiębiorca nie będzie miał pojęcia jak zabrać się za te działania i nie stworzy nic, co pomoże w wypromowaniu jego firmy w Internecie.

Ponadto, strona internetowa musi zostać uzupełniona w odpowiednią treść. I o ile stronę zakłada przedsiębiorca z danej branży, trudno odmówić mu wiedzy merytorycznej w temacie jego działalności. Inaczej jednak ma się sytuacja, jeśli chodzi o sposób przedstawienia tej treści na stronie internetowej. Meta title, meta description, tagi, H1, H2, H3. Malo który przeciętny użytkownik Internetu wie, o czym mowa, mimo, że codziennie się styka z tymi elementami strony. Styka, jednak są one niewidoczne, a kluczowe dla pozycjonowania strony www. Dodając do tego coraz większe wymagania Google związane z techniczną stroną witryn oraz szybkością ich ładowania, praktycznie niemożliwe jest stworzenie dobrej jakościowo strony internetowej przez amatora.

Warto zaufać specjalistom

Oczywiście, wszystkiego można się nauczyć i nigdy nie będziemy odradzać nikomu, aby zainteresował się lub zgłębiał wiedzę z zakresu IT. Niemniej, dojście do wysokiego poziomu wymaga ogromu wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenia. Google co chwila zmienia algorytm, do którego stale specjaliści z branży IT dostosowują swoje strony www, a copywriterzy przygotowują nowe treści. Jeśli Twoja branża dotyczy całkiem innej dziedziny życia i nie masz czasu na wdrażanie się w nowinki technologicznie, warto zaufać specjalistom z branży tworzenia i pozycjonowania stron internetowych. Zwyczajowo tego typu agencje IT posiadają specjalistów zarówno z dziedziny tworzenia atrakcyjnych stron internetowych, a także SEO i pozycjonowania. Dołączając do tego osoby potrafiące poruszać się w social mediach i copywritingu, znajdziemy idealny podmiot, który zaopiekuje się naszymi działaniami w Internecie.

Jeśli masz czas i chcesz samemu poznać tajniki tworzenia stron www, droga wolna! Poradników i tutoriali w Internecie jest mnóstwo. Jeśli jednak potrzebujesz profesjonalnej pomocy tu i teraz, skorzystaj z usług doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Udostępnij

Więcej artykułów

Polska zagra z Islandią przed EURO 2020

Reprezentacja Polski 8 czerwca rozegra swój ostatni mecz przed wyjazdem na turniej Euro 2020. Przeciwnikiem Polaków będzie reprezentacja Islandii. PZPN w oficjalnym komunikacie potwierdził, że

Jak szybko sprzedać auto w Warszawie?

Jak szybko sprzedać samochód? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu kierowców. Nie napiszemy nic nowego. W Polsce kierowcy rzadko zmieniają samochody co 2,3 lata. Nadal