Dziś rozpoczął się Spis Powszechny. Potrwa do 30 czerwca

Dziś rozpoczął się Spis Powszechny. Potrwa do 30 czerwca

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań organizowany jest co 10 lat. Przypada on właśnie w tym roku. Potrwa od dnia dzisiejszego (1 kwietnia) do 30 czerwca. Sposób przebiegu spisu uwzględnia czasy pandemii. 

Każda pełnoletnia osoba będąca obywatelem Polski musi wziąć udziale w samospisie internetowym. Dokonanie spisu jest proste. Aby tego dokonać należy wejść na przeznaczoną do tego platformę i wypełnić odpowiedni formularz. Informacje o osobach niepełnoletnich podawać będą w formularzu ich opiekunowie.

Inną drogą samospisu są metody uzupełniające takie jak spis telefoniczny czy bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

Reklama

Co się znajduje w formularzu?

W formularzu znajdą się pytania o takie informacje jak imię, nazwisko, PESEL, płeć, data urodzenia, adres zamieszkania, rodzina, sposób ogrzewania mieszkania, obywatelstwo, kraj urodzenia, stan cywilny, wykształcenie, poczucie przynależności narodowej lub etnicznej, język, którym się posługuje, przynależność/poczucie przynależności do wyznania religijnego, problemy zdrowotne, aktywność ekonomiczną i emigracje.

Należy pamiętać, że udział w spisie jest obowiązkowy. W przypadku, gdy ktoś nie weźmie udziału w spisie lub poda fałszywe dane mogą zostać zastosowane kary grzywny lub nawet więzienia.

Więcej informacji o spisie można przeczytać na stronie spis.gov.pl. Tam też pojawią się informacje o dostępie do platformy.

Źródło: spis.gov.pl, wawanews.pl

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Udostępnij

Więcej artykułów